Bank pomaga szukać odpowiedzi na wyzwania sektora automotive
2018-06-06
Co dla branży motoryzacyjnej oznacza nowy podręcznik FMEA?
2018-06-11

Cold Jet: Automatyzacja procesu czyszczenia i przygotowania powierzchni w przemyśle motoryzacyjnym

W dobie Przemysłu 4.0 nowoczesne przedsiębiorstwa stawiają nacisk na automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, Cold Jet zaprojektował zautomatyzowane rozwiązania do czyszczenia zarówno w trybie online, jak i offline w różnych gałęziach przemysłu oraz w aplikacjach wymagających powtarzalnego procesu czyszczenia. Integracja zautomatyzowanego systemu czyszczenia suchym lodem z linią produkcyjną umożliwia skrócenie przestojów, podniesienia jakości produkowanych detali oraz szybszy zwrot z inwestycji.

W przemyśle motoryzacyjnym zautomatyzowane czyszczenie suchym lodem jest doskonałą metodą przygotowania powierzchni przed malowaniem. W procesie przygotowania podłoża bardzo ważne jest usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak: oleje, pyły, czy odciski palców. W tym przypadku czyszczenie suchym lodem stanowi idealną metodę odtłuszczającą i odpylającą zapewniając perfekcyjną trwałość powłok. Automatyczne systemy przygotowania powierzchni firmy Cold Jet eliminują konieczność czyszczenia chemicznego lub strumieniem wody bezpiecznie usuwając zabrudzenia, nie powodują przy tym uszkodzenia czy zarysowań powierzchni.

Combi 120H to system opracowany przez firmę Cold Jet z myślą o automatyzacji procesu czyszczenia i przygotowania powierzchni, który spełnia wymagania firm przemysłowych w zakresie ciągłego procesu czyszczenia i minimalizuje wynikające z tego koszty. Zastosowanie systemu Combi 120H sprzyja zwiększeniu innowacyjności przedsiębiorstw dzięki integracji procesu czyszczenia z produkcją suchego lodu. COMBI 120H łączy produkcję granulatu suchego lodu i czyszczenie suchym lodem w jednym systemie, zdolnym do integracji z robotem. Wysokiej jakości granulat suchego lodu produkowany jest w wymaganej ilości, zgodnie z zapotrzebowaniem, dzięki czemu jest zawsze dostępny na miejscu. Granulator automatycznie dostosowuje produkcję suchego lodu do jego zużycia, wstępnie zdefiniowanego w jednostce czyszczącej. System ten można również wykorzystać do produkcji granulatu suchego lodu do innych zastosowań, dzięki dodatkowej możliwości składowania suchego lodu w specjalnych kontenerach.

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem za pomocą zintegrowanego procesu czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet eliminuje konieczność ręcznego czyszczenia i umożliwia szybszy, bardziej spójny proces. Poprawia jakość części, zwiększa produktywność i zmniejsza koszty operacyjne przygotowania powierzchni tworzyw sztucznych, form wtryskowych, form do opon, lakierni i wielu innych. Proces ten jest bezpieczny przy usuwaniu zbędnych krawędzi i zadziorów z różnych materiałów, takich jak: PEEK, PBT, Acetal, Nylon, LCP, ABS, UHMWPE, Nitinol itp., bez uszkadzania powierzchni.

Czyszczenie suchym lodem

Technologia czyszczenia suchym lodem zapewnia szereg korzyści w wielu sektorach produkcji. Jest to skuteczna, przyjazna dla środowiska alternatywa piaskowania, czyszczenia sodą, chemikaliami, czy ścierniwem.
W technologii czyszczenia suchym lodem medium czyszczącym jest dwutlenek węgla, który wydmuchiwany strumieniem sprężonego powietrza usuwa zanieczyszczenie z powierzchni. W odróżnieniu od innych metod dwutlenek węgla po zetknięciu z czyszczoną powierzchnią natychmiast sublimuje, zmieniając swój stan skupienia z ciała stałego w gaz. Nie generuje żadnych pozostałości, np. w postaci pyłu, wody czy detergentów, które należy w odpowiedni sposób utylizować.

 

 

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej - zapisz się do newslettera!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Polską Izbę Motoryzacji, w celu otrzymywania aktualności oraz treści marketingowych związanych z konferencją Autoevent, którego jest organizatorem, za pomocą wiadomości e-mail, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ust.