Autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, „Przeszłość jest prologiem”, „Koniec końca historii”, „Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce”, najnowszej „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” oraz współautor książki „Nadchodzi III wojna światowa” (Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz). Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożyciel „Play of Battle”; współpracownik Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie; członek zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (2017–2018), prezes zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. (2018–2019).Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i partner zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Ekspert do spraw geopolityki i geostrategii, uczestnik debaty na temat sytuacji strategicznej Europy Środkowo-Wschodniej, zachodniego Pacyfiku i Eurazji.
Posiada ponad 14-letnie doświadczenie w zakresie pozyskiwania finansowania publicznego (dotacje, ulgi i zwolnienia podatkowe) na przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe i inwestycyjne przedsiębiorstw. Wspiera klientów również w procesach opracowywania innowacji, poprawie parametrów wytwarzanych rozwiązań czy w wytyczaniu kierunków rozwoju produktów. Jest specjalistą TRIZ 2 stopnia
Doświadczona specjalistka związana z branżą motoryzacyjną od 2007 roku. Jej pasja do sprzedaży i zdolności budowania trwałych relacji klient-sprzedawca przyczyniły się do sukcesów firmy Exact Systems, gdzie od 2012 roku pełniła funkcję Business Development Managera, a od 2018 Key Account Directora. Jako trener i członek zespołu Akademii Jakości, skupiała się na nauczaniu autentycznego podejścia do sprzedaży i obsługi klienta, opartego na budowaniu relacji. Posiada bogate i udokumentowane sukcesami doświadczenie w aktywnej sprzedaży na rynkach B2B i B2C w branży motoryzacyjnej. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa zarządu SNECI Poland, gdzie realizuje ideę wykorzystania specjalistycznego know-how firmy SNECI oraz nawiązanych relacji z klientami Exact Systems. Jej celem jest skuteczne osiąganie biznesowych celów, które zostały postawione przed nowo powołanym podmiotem.
Karierę zawodową w latach 1985 – 1990 rozpoczynał od pracy nauczyciela w warszawskich liceach ogólnokształcących. Brał czynny udział w projekcie organizacji szkół społecznych. Od 1989 roku związany z motoryzacją: w pierwszym okresie transformacji ustrojowej w Polsce organizował import samochodów nowych i używanych z Belgii. Od grudnia 1991 związany z RENAULT Polska: początkowo jako sprzedawca w Dyrekcji Sprzedaży Zbiorowej i Specjalnej, w tym specjalizacja w rozwoju sprzedaży samochodów modyfikowanych. Od kwietnia 1995 do kwietnia 2016 roku w Dyrekcji Marketingu Renault Polska: na stanowiskach Szefa Produktu poszczególnych modeli Renault, a od 2012 roku Zastępca Dyrektora Marketingu Renault Polska. Od momentu utworzenia Cluster East w lipcu 2013 roku objął stanowisko Zastępcy Dyrektora Marketingu East. Od 1 maja 2016 zajmował stanowisko Zastępcy Dyrektora Renault East ds. Efektywności i Rozwoju Nowych Projektów, gdzie odpowiadał za: rozwój sprzedaży samochodów elektrycznych, wprowadzenie na rynek nowej marki Sport Premium: Alpine, organizację Pucharu Dacia Duster Elf Cup, przygotowanie do wprowadzenia na rynek samochodów autonomicznych. Od 1 kwietnia 2019 roku Ekspert ds. Public Affaires & Elektromobilności w Dyrekcji Komunikacji Renault Polska Współautor sukcesów rynkowych wielu modeli Renault i Dacia, między innymi: Clio, Thalia, Mégane i samochodów dostawczych. Marketing Manager 2010 i 2011: wybrany przez magazyn Media & Marketing Polska. Interesuje się alpinizmem/himalaizmem, muzyką klasyczną, winami i kulturą Francji oraz podróżami.
Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, b. wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm 2001-2005, członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego, Edwarda Lipińskiego i Aleksandra Gieysztora, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Profesor Honorowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Jest menadżerem strategicznym, ekspertem HR oraz ekspertem ds. rynku pracy z ponad 25-letnim doświadczeniem zdobytym w dużych grupach kapitałowych. Prowadzi projekty restrukturyzacyjne w obszarze zarządzania i zasobów ludzkich dla kluczowych firm w Polsce. Autor wielu komentarzy i wypowiedzi eksperckich w mediach, dotyczących bieżącej sytuacji na rynku pracy. W 2013 roku Krzysztof Inglot nabył uprawnienia i kompetencje do pełnienia funkcji Mediatora Międzynarodowego i Arbitra. W 2015 roku dołączył do zespołu ekspertów Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP, a w 2020 roku objął funkcję Przewodniczącego Platformy HR oraz członka Rady Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na wydziale Zarządzania i Informatyki. Po ukończeniu studiów otrzymał tytuł Managera Zasobów Ludzkich, a także ukończył studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Zarządzania Działem Handlowym. Laureat Wektora 2019, prestiżowej nagrody gospodarczej Pracodawców RP, m.in. za promowanie uczciwych praktyk w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy.
Wykształcenie - mgr ekonomii, absolwent SGPiS (obecnie SGH w Warszawie 1990). Pracę magisterską napisał na temat sektora naftowego w Polsce i początek kariery był związany z tym sektorem m.in. pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, firmie zagranicznej Castrol Polska. Potem kariera związana z sektorem motoryzacyjnym. Od 1996 roku we władzach Polskiej Izby Motoryzacji, od 2007 roku jako Wiceprezes Polskiej Izby Motoryzacji a od września 2022 roku Prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Obecnie pracuje w firmie Pilkington (światowy lider globalny w produkcji szkła dla motoryzacji i budownictwa) pełniąc funkcję Business Development Director w Europie dla jednej z linii biznesowych równocześnie zajmując stanowisko Dyrektora Zarządzającego AGR , V-ce Prezesa Zarządu Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. oraz Dyrektora Generalnego Pilkington AGR Czech. Brał udział w Programach Sektorowych Motoryzacji Komisji Europejskiej CARS21 / CARS2020 / Gear 2030 „Plan działania na rzecz konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu motoryzacyjnego w Europie”. Był Wiceprzewodniczącym Komitetu Sterującego INNOMOTO przy NCBiR.
Związany od 1997 roku ze spółką Opel/Vauxhall, należącą do koncernu Stellantis. Początkowo jako kierownik ds. BHP w fabryce Opel Polska, później dyrektor działu Personalnego, a następnie dyrektor ds. produkcji. W latach 2007 - 2010 r. dyrektor fabryki silników ISPOL w Tychach, a od kwietnia 2010 r. do grudnia 2021 r.,dyrektor fabryki Samochodów Osobowych Opel Manufacturing Poland w Gliwicach. Obecnie prezes zarządu spółki Stellantis Gliwice, w skład której wchodzą: Zakład Produkcji Dużych Samochodów Dostawczych, Oddział I Zakład Produkcji Silników Tychy, Oddział II Centrum Usług Wspólnych oraz centrum Oprogramowania SWX oraz dyrektor generalny Stellantis Gliwice. Uhonorowany „Gliwickim Lwem” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Gliwice oraz medalem „Zasłużony Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej”. Ukończył Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Prezes Zarządu firmy FANUC Polska Sp. z o. o. z wieloletnim doświadczeniem w zakresie inżynierii oraz sprzedaży i marketingu. Absolwent kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Gdańskiej. Z polskim oddziałem FANUC związany od 2009 roku. Od 2015 odpowiedzialny za rozwój scentralizowanej struktury FANUC Polska. Za główny cel swoich działań uważa dostarczanie polskim firmom niezawodnych technologii produkcyjnych wraz z opieką rodzimych inżynierów. Autor partnerskiego programu wsparcia polskich przedsiębiorstw, obejmującego m.in. audyty linii produkcyjnych nakierowane na wybór miejsc, w których robotyzacja może przynieść najwięcej korzyści.
Od 2012 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu w spółce EDISON S.A. – pierwszego operatora elektronicznej wymiany danych w Polsce. W latach 2001 – 2012 pracował dla Orange / TP, gdzie wprowadzał na rynek Neostradę oraz łączył struktury sprzedaży Orange z TP (podczas połączenia firmy). W latach 1996 – 2000 pracował dla Internet Technologies Polska – pierwszego prywatnego dostawcy Internetu w Polsce na pozycji Dyrektora Marketingu. Służbowo i prywatnie zainteresowany rozwojem nowych technologii oraz rozwiązaniami z pogranicza nauki i biznesu. Absolwent ekonomii w Śląskiej Międzynarodowej Szkole Handlowej w Katowicach oraz podyplomowych studiów Foresight – zarządzanie przyszłością i planowanie strategiczne w Collegium Civitas.
Od 20 lat związana z branżą HR, w tym głównie w zakresie pracy tymczasowej. Odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze obsługi administracji kadrowo-płacowej, prowadzi projekty związane z innowacyjnymi rozwiązaniami HR, negocjowaniem regulaminów pracy, wynagradzania, outsourcingu czy zatrudnienia tymczasowego. Pionier w budowaniu dobrych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie modeli zatrudnienia. Uczestnik rządowych konsultacji społecznych w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Luk Palmen jest współzałożycielem i prezesem InnoCo. Prowadzi usługi doradcze i coachingowe w zakresie strategii rozwoju i zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwach oraz w jednostkach naukowych. Jest członkiem rad nadzorczych spółek technologicznych. Od ponad 10 lat zajmuje się doradztwem i coachingiem w zakresie zarządzania innowacjami, zarządzania MŚP, zarządzania klastrami oraz komercjalizacji technologii. Prowadził w tym okresie ponad 100 konferencji, seminariów i warsztatów. Angażuje się w promowanie innowacyjnych modeli współpracy w gospodarce. Jest autorem i współautorem praktycznych przewodników w zakresie foresightu, komercjalizacji technologii oraz klastrów. Od 2011 roku jest menedżerem Klastra Silesia Automotive.
Od ponad dwudziestu lat związany z branżą finansowania rynku motoryzacyjnego. W swojej karierze zarządzał współpracą typu captive z markami KIA, Hyundai, Mazda, Mitsubishi, Suzuki, Volvo, Honda, Subaru. Od trzech lat dyrektor zarządzający rynku małych i średnich przedsiębiorstw, odpowiedzialny za realizację wyników firmy w segmentach samochodów lekkich, transportu ciężkiego, sektora oraz maszyn i urządzeń.
Ekspert w dziedzinie rynku rolnego. W latach 2010-2014 badacz branży rolniczej i kierownik projektu Agritrac w firmie Martin&Jacob. Od 2014 do 2021 roku szef działu sprzedaży w firmie Kubota. Od 2022 roku wytycza i realizuje strategię rozwoju marki Kubota w Polsce jako Dyrektor Zarządzający. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, o specjalności „Zarządzanie Przedsiębiorstwami” oraz studiów managerskich Executive MBA na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasjonat rolnictwa, który praktyczne doświadczenie zdobywał w firmie KWS Lochow Polska. Inicjator i koordynator projektu Centrum Rolnictwa Precyzyjnego w Kaczkach Średnich ze strony firmy Kubota.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Finanse i Bankowość. Doradca inwestycyjny (licencja nr 257, rok 2007). Od 2008 r. pracuje w Noble Funds TFI SA, gdzie zajmuje się analizą światowej gospodarki oraz rynków akcji. W ramach części akcyjnej analizuje zarówno spółki polskie jak i zagraniczne, ze szczególnym nastawieniem na sektor technologiczny oraz konsumencki. Prywatnie i zawodowo dużo uwagi poświęca wielu trendom strukturalnym (tzw. megatrendom) z obszaru technologii oraz medycyny. Od blisko 10 lat zajmuje się analizą spółek z obszaru półprzewodników. Swoje przemyślenia w tym temacie publikuje także na profilu na Twitterze oraz prezentuje na kanale Układu Sił na YouTube.
Posiada obszerne doświadczenie w zakresie projektów dotyczących efektywności opodatkowania podmiotów rozwojowych, w tym rozpoznawania kosztów prac rozwojowych, korzystania z ulg operacyjnych (ulga B+R, IP Box), a także wsparcia i rozliczania projektów inwestycyjnych (zwolnienia podatkowe w ramach SSE / PSI, wsparcie z funduszy publicznych). Prowadzi także projekty z zakresu bieżących rozliczeń podatkowych, w szczególności w podatku dochodowym od osób prawnych.
Partner i współzałożyciel Ergy Asset Management. Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w finansach, transakcjach i inwestycjach w Odnawialne Źródła Energii. Przez wiele lat związny z firmą doradczą PwC gdzie był odpowiedzialny za audyt oraz doradztwo transakcyjne. Reprezentuje inwestorów finansowych i przemysłowych w realizacji bezpośrednich inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe. W imieniu takich inwestorów, zespół Ergy Asset Management zarządza obecnie inwestycjami OZE o mocy ok. 720 MW w fazie budowy i eksploatacji, sprzedając ponad 1 TWh rocznie zielonej energii ze źródeł OZE. Doradza w zakresie inwestycji on-site, off-site oraz transformacji energetycznej przedsiębiorstw przemysłowych.
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w zakresie ekonomii oraz analizy biznesowej. W firmie Comarch konsultantka odpowiedzialna głównie za rynek BENELUX, niemiecki oraz polski w obszarze komunikacji w łańcuchu dostaw. Obecnie bierze aktywny udział w rozwoju produktów Comarch e-invoicing na rynkach zagranicznych m.in. Belgia, Hiszpania, Francja, Słowacja, Polska.
Absolwent Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie. W Departamencie Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii odpowiedzialny jest za realizację zadań związanych z opracowywaniem i koordynowaniem strategii i polityk rozwoju gospodarczego, gdzie nadzoruje sprawy związane z opracowywaniem, wdrażaniem i monitorowaniem systemowych instrumentów polityki przemysłowej, służących wsparciu funkcjonowania branż przemysłowych. Długoletni ekspert odpowiedzialny za wzrost konkurencyjności branż przemysłowych w Polsce, w tym przemysłu motoryzacyjnego.
Studiował na Wydziale Finansów i Bankowości Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Po studiach pracował, jako analityk i ekonomista w Banku Przemysłowo-Handlowym i połączonym BPH PBK. Następnie rozpoczął własną działalność w zakresie sporządzania prognoz makroekonomicznych i rynkowych, analizy przedsiębiorstw, zarządzania finansami. Był także głównym Ekonomistą w firmie doradztwa Finansowego TMS i biurze maklerskim TMS Brokers, Głównym Ekonomistą Internetowego Domu Maklerskiego, a także wykładowcą w Akademii Toyoty. Obecnie jest wykładowcą na studiach MBA oraz na studiach podyplomowych w Akademii WSB oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi także zajęcia na SGH. Zasiadał i zasiada w wielu radach nadzorczych. Jest członkiem rady naukowej Akademii Eurocash. Prowadzi także działalność w obszarze doradztwa finansowo-kapitałowego. Jest inwestorem. Był szefem doradców ekonomicznych premiera Kazimierza Marcinkiewicza, nagrodzonym prestiżową nagrodą „Polityczny doradca roku”.