„Destrukcyjne” trendy w sektorze OEM i aftermarket
2018-04-24
AutoEvent 2018: Partnerzy wydarzenia; kilkadziesiąt nowych firm; przybywa uczestników. Cztery ostatnie stoiska!
2018-05-16

WARSZTAT 21.06.2018: WPŁYWU MECHANIZMU PODZIELONEJ PŁATNOŚCI NA PŁYNNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW

Od lipca 2018 r. wchodzi w życie mechanizm podzielonej płatności, przy użyciu którego nabywca towarów lub usług może dokonać zapłaty na rzecz dostawcy jednym przelewem (ale nie jak dotąd w jednej kwocie brutto), lecz w dwóch kwotach, oddzielnie na dwa rachunki sprzedawcy, tj.:

  • kwotę należności netto – na dowolny rachunek bieżący wskazany przez dostawcę,
  • kwotę VAT – na dedykowany rachunek VAT przeznaczony dla potrzeb rozliczenia tego podatku.

 

W ramach warsztatu omówione zostaną podstawowe zasady działania tego mechanizm oraz jego wpływ na funkcjonowanie poszczególnych działów firmy. Pomimo bowiem, że system jest dobrowolny, to jednak zdecydowana większość przedsiębiorców będzie musiała zmierzyć się z tym tematem. W praktyce split payment może w szybkim tempie dotknąć bardzo wielu podatników VAT. Skutki podzielonej płatności będą jednak zależeć od indywidualnej sytuacji każdej firmy. Wbrew pozorom planowane zmiany podatkowe nie dotyczą tylko księgowości ale dotkną również inne działy w firmie.

Chcesz wiedzieć więcej - zapisz się do newslettera!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Polską Izbę Motoryzacji, w celu otrzymywania aktualności oraz treści marketingowych związanych z konferencją Autoevent, którego jest organizatorem, za pomocą wiadomości e-mail, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz art. 172 ust.