W branży motoryzacyjnej istnieje wiele problemów związanych z czyszczeniem powierzchni i konserwacją urządzeń. Najczęściej stosowane są tradycyjne metody czyszczenia, które okazują się czasochłonne, kosztowne i często nieskuteczne. Ręczne skrobanie i szorowanie za pomocą szczotek drucianych, z użyciem wody czy chemikaliów pochłania wiele godzin, powoduje przestoje, uszkadza sprzęt, skraca okres eksploatacji i zmniejsza wykorzystanie zasobów oraz jest potencjalnie szkodliwe dla pracowników.
Alternatywą dla tradycyjnych metod czyszczenia jest zastosowanie suchego lodu. Czyszczenie suchym lodem to proces gdzie zanieczyszczenia usuwane są przy użyciu dwutlenku węgla w stanie stałym. Metoda w swoim działaniu jest bardzo podobna do tradycyjnego piaskowania. Istotną różnicą jest zastosowane medium. W technologii czyszczenia suchym lodem jest nim dwutlenek węgla, który wydmuchiwany strumieniem sprężonego powietrza usuwa zanieczyszczenie z powierzchni. W odróżnieniu od innych metod, dwutlenek węgla po zetknięciu się z czyszczoną powierzchnią natychmiast sublimuje, zmieniając swój stan skupienia z ciała stałego w gaz. Nie pozostawia żadnych pozostałości, np. w postaci pyłu, wody czy detergentów, które należy w odpowiedni sposób utylizować. Proces czyszczenia suchym lodem jest procesem suchym i nieściernym, dlatego można go wykonać bez konieczności demontażu urządzeń, na gorących powierzchniach (nie wymaga schłodzenia), jak i przy podłączonym zasilaniu elektrycznym, bez obawy zniszczenia delikatnych podzespołów. Dzięki skuteczności i oszczędnościom jakie daje technologia czyszczenia suchym lodem znajduje ona szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej.
Jednym z kluczowych zastosowań suchego lodu w motoryzacji jest czyszczenie linii spawalniczych. Kompletne oczyszczenie linii spawalniczych tradycyjnymi metodami za pomocą środków chemicznych wymaga ponad dwóch godzin pracy. Przy użyciu technologii czyszczenia suchym lodem kompletne oczyszczenie linii może być wykonane w ciągu 25 minut. Automatyczne linie spawania są trudne do czyszczenia i konserwacji. Najczęstszym problemem jest żużel spawalniczy, odpryski, żywica, sadza, smar i inne materiały gromadzące się na złączach robotów i innych urządzeniach pomocniczych. Nagromadzenia utrudniają regularną konserwację sprzętu
i zmniejszają zakres działania robotów. Mogą powodować niewspółosiowość, nieprawidłowe spawanie, a co za tym idzie awarię urządzenia. Wiąże się to z przerwaniem produkcji oraz zwiększeniem jej kosztów. Ponadto bardzo często podczas tradycyjnej konserwacji profilaktycznej wykwalifikowani elektrycy i mechanicy spędzają nieproporcjonalnie dużo czasu na czyszczeniu trudnych obszarów, zamiast skupiać się na przedmiotach wymagających naprawy.
Z kolei czyszczenie form do odlewania wymaga rutynowo usuwania zaplamień i śladów zapieczeń, które powodują, że wytwarzane produkty nie nadają się do wykorzystania. W tradycyjnych metodach czyszczenia jest stosowany tlenek glinu, który nie jest jednak efektywny i powoduje, że formy muszą być częściej poddawane całkowitemu czyszczeniu. Stosując suchy lód, nie trzeba czyścić tych form za pomocą toksycznych środków chemicznych, a kompletne czyszczenie odbywa się bez przestoju zwiększając wydajność pracy.
W branży motoryzacyjnej powłoki elektroforetyczne są najczęściej usuwane ręcznie przez skrobanie, co może być skomplikowane, gdy powłoka jest za gruba lub znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Czyszczenie suchym lodem natomiast łatwo usuwa powłoki elektroforetyczne z walców lakierni, haków, prowadnic, silników elektrycznych, przekładni i perforowanych osłon. Ponadto regularne stosowanie systemów wykorzystujących suchy lód utrzymuje w czystości czujniki w kabinach natryskowych i bramki podłogowe.
Suchy lód znajduje również zastosowanie w czyszczeniu form do pianki poliuretanowej. Formy te muszą być czyszczone bardzo dokładnie, aby usunąć pozostałości tworzywa sztucznego i środków antyadhezyjnych, mogących negatywnie wpłynąć na poziom połysku. Systemy do czyszczenia suchym lodem pozwalają zmniejszyć czasochłonność czyszczenia co najmniej o 70% i dają rezultat, który w innym wypadku byłby nieosiągalny. Stopień czystości uzyskiwany dzięki tym systemom pozwala zapewnić większą dokładność i bezproblemową produkcję części. Ponadto ogólna konserwacja takich elementów jak wentylatory chłodzące, wentylatory sufitowe, ściany i nadziemne części budynków może być bardzo czasochłonna i zmniejszać wydajność pracy. Dzięki zastosowaniu technologii czyszczenia suchym lodem prace wykonuje się zaledwie w ciągu kilku minut, przyczyniając się do zwiększenia wydajności.
Firma Cold Jet jest światowym liderem w technologii czyszczenia suchym lodem i produkcji suchego lodu, opracowującym niezawodne systemy do czyszczenia. Firma posiada główną siedzibę w USA, w stanie Ohio, biura w Azji oraz Europie, w tym zakład produkcyjny w Polsce, mieszczący się w Obornikach. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w tej technologii, firma Cold Jet oferuje rozwiązania z zastosowaniem suchego lodu dla motoryzacji, przetwórstwa tworzyw sztucznych, odlewnictwa, sektora medycznego i farmaceutycznego, przemysłu spożywczego i wielu innych. Oparta na idei tworzenia opłacalnych, przyjaznych dla środowiska i zaawansowanych technologicznie systemów w zakresie suchego lodu, firma Cold Jet pragnie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie oferując m. in. opatentowaną technologię MicroParticle – mikrocząsteczek rozdrobnionego suchego lodu. Suchy lód wielkości cukru, dociera do najbardziej trudnodostępnych miejsc. Jest wystarczająco delikatny, by precyzyjnie czyścić bez obawy o uszkodzenie powierzchni. Rozwiązania do czyszczenia firmy Cold Jet pomagają sprostać coraz bardziej restrykcyjnym wymaganiom dotyczącym jakości (6-Sigma, Kaizen, 5S, TMP) również w branży motoryzacyjnej, obniżając znacznie roczne koszty utrzymania m. in. form w czystości. Urządzenia Cold Jet pozwalają zoptymalizować procesy produkcji redukując czas czyszczenia nawet o 70%. Firma Cold Jet zauważa również rosnące zapotrzebowanie na zautomatyzowane systemy czyszczenia zarówno online, jak i offline, oferując w pełni zintegrowane stacje czyszczenia w ramach ciągłego procesu produkcyjnego. Automatyczne systemy przygotowania powierzchni zostały zaprojektowane celem podniesienia jakości i obniżenia kosztów operacyjnych dla producentów posiadających linie do automatycznego malowania. Siłą firmy Cold Jet jest globalna wiedza w połączeniu z lokalną dostępnością poprzez biura i sieć partnerów biznesowych na całym świecie. Dzięki temu firma oferuje wsparcie 24H/7 w obszarach sprzedaży, pomocy technicznej oraz kompleksowej obsługi klienta.